Haber

Eski milletvekillerine giderek 111 bin lira ek maaş

Seçimlerin ertelenmesinin ardından milletvekillerinin mesaisi bir buçuk ay önce sona erdi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, 14 Mayıs’ta milletvekilliği sona eren 314 eski milletvekilimize, TBMM’de görev yapmayacakları 15-31 Mayıs ve 1-30 Haziran dönemlerini kapsayan 1,5 aylık 111 bin lira milletvekili maaşı ödendi. Artık Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekilliği yapmayacak olan 314 milletvekili, kendilerine ödenen halkın vergilerinden kesilen 35 milyon lirayı iade etmeden ayrıldı.

Milletvekillerine aylık maaş yerine 3 aylık avans ödeniyor. Bu yıl Ocak, Şubat ve Mart maaşları 1 Ocak 2023’te ödendi. Son olarak 1 Nisan’da Nisan, Mayıs ve Haziran’ı kapsayan 3 aylık sürenin maaşı peşin ödendi. Milletvekillerinin aylık maaşı yaklaşık 74 bin lira. 3 aylık maaş peşin ödendiği için 1 Nisan’da milletvekillerinin her birine 222 bin lira ödeme yapıldı. O zamanlar 18 Mayıs’ta seçimlerin yapılacağı ve birçok milletvekilinin Meclis’e dönemeyeceği biliniyordu. Üstelik birçok vekil parti tarafından aday bile gösterilmedi. Ancak bu durum hiç dikkate alınmadı ve sanki 15 Mayıs’ta tüm milletvekilleri görevlerine dönecekmiş gibi ödemeler peşin yapıldı.

Seçimler bittiğinde 314 milletvekili kesin olarak Meclis dışında kaldı. Dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapmayacakları 15 Mayıs-30 Haziran devirleri için kendilerine ödenen 1,5 aylık maaşın fiilen hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca onların yerine TBMM’ye giren 314 yeni milletvekilinin maaşları 1,5 ay süreyle nakden ödenmeye başlandı. Olağan kurallara göre milletvekilliği sona eren 314 kişinin Mayıs ayı için aldıkları 37 bin lira, Haziran ayı için aldıkları 74 bin lira olmak üzere toplam 111 bin lirayı iade etmesi gerekiyor. Ama şimdi iade edilmedi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu